Sıkça sorulan sorular

 

Biz kimiz 
25 yılda ramat ve ayar sektöründe büyük başarılara imza atan en son sistem cihazlarla donatılmış modern laboratuvarlarda hizmet vermeye başladık. 1 saat içinde rapor vererek ilk defa hızlı bir ayarevi olduk. Adımızın TEZ olması aynı zamanda ismimizi  olusturdu.


Ramat Nedir ?


RAMAT, gözle görülmeyen altın parçacıklarının yakma ya da elektroliz yoluyla geri kazanılması işlemidir. Kuyumcu atölyelerinde altın işlenirken havaya, suya karisan ya da yere dokulen parçacıkların oranı yüzde 5`e kadar çıkabiliyor. Bu nedenle söz konusu kaybın en aza indirilmesi için bu işlemin yapılması gerekiyor.

Atölyelerden sağlanan atıklar önce yüksek ısıda yakılır. Daha sonra bu killer titan kazanlar içinde kimyasal sistem kullanılarak altın geri kazanılır. Daha sonra dipte kalan çamur yüksek ısıda (potada) gümüş karışımı ile çamurdaki tüm metaller tekrar geri alınır. Metal olma esnasında çamur diğer kimyasallarla curufu oluşturur. 

Ayar Analizi nedir ?
 
Labarotuvar ortamında titrasyon yada kupelasyon sisteminde (Madenler) değerli metallerin saflık derecesinin (1/10,000) mertebesinde ölçülüp sonuç verilmesidir.

 
© Tez Kuyumculuk Her hakkı saklıdır. 
Bucks - Digital Media Publishing Agency